Poradna

Často kladené otázky

S manželem bychom se rádi rozvedli, ale jelikož s rozvodem my ani nikdo v našem okolí nemá zkušenosti, snažíme se zjistit, jakým způsobem je nejlepší postupovat. Oba jsme se shodli, že bychom se rádi vyhnuli zbytečným průtahům a komplikacím a rozvedli se co možná nejdříve. Jaký postup byste nám doporučil a na co si máme dát případně pozor?

Nejjednodušší ve Vašem případě by bylo podat společný návrh na rozvod manželství. Pokud Vaše manželství trvalo alespoň rok, soud nebude zjišťovat příčiny rozvratu. Je však třeba, abyste se shodli na způsobu vypořádání společného jmění manželů a na této dohodě nechali podpisy úředně ověřit. V případě, že spolu máte dítě, které není zletilé, je třeba, abyste se dohodli i na úpravě poměrů k němu.

Pokud Vaše manželství trvalo méně než rok, soud ze zákona zjišťovat příčiny rozvratu musí (jde o tzv. rozvod sporný). Doporučuji se proto dohodnout, jaké příčiny rozvratu Vašeho manželství uvedete. Pokud se na uváděných důvodech shodnete a oba s nimi budete souhlasit, soud zpravidla nepůjde do hloubky a s Vašimi tvrzeními se ztotožní. I v takovémto případě je vhodné se na způsobu vypořádání společného jmění manželů a péči o dítě předem dohodnout a před soudem shodnout (nejlépe vše uvést přímo v návrhu na rozvod), byť zákon na rozváděné manžely takové podmínky neklade. Celé řízení se tím může výrazně urychlit a Vy dosáhnete rozvodu dříve.

Návrh na zahájení řízení o rozvod manželství se podává k okresnímu soudu (resp. obvodnímu soudu v Praze a městskému soudu v Brně), v jehož obvodu s manželem máte nebo jste měli poslední společné bydliště.

Různé vzory dohod a návrhů na rozvod lze nalézt na internetu, pokud však chcete mít jistotu nebo nevíte, jakým způsobem nejlépe majetek v SJM rozdělit, můžete se obrátit na jakoukoli advokátní kancelář.

„Pomáháme klientům najít to nejvhodnější řešení pro rychlé a bezproblémové rozvodové řízení.“

Po dvaceti letech manželství přišel teď manžel s tím, že se chce rozvést. Rozvádět se nechci, ale jak jsem pochopila, asi se tomu nedá zabránit. Máme jednoho devítiletého syna a ráda bych, aby zůstal se mnou, bez manželova příjmu bych to ale nejspíš neutáhla. Je nějaká možnost, jak se můžu bránit?

Pokud jde o Vašeho syna, může být svěřen buď do péče jednoho z Vás, do střídavé péče nebo do péče společné. Na prvním místě přitom bude mít soud zájmy dítěte: životní poměry rodičů, osobní preference dítěte a jeho zázemí, výchovné schopnosti rodičů, kdo se dosud o dítě staral převážně, citové vazby k příbuzným i kamarádům, aby dítě nebylo odňato ze svého prostředí apod.

Pokud jste dále s manželem žila ve společném domě nebo bytě a nedohodnete se, kdo zůstává a kdo se musí odstěhovat, rozhodne o tom na návrh soud. Soud přitom přihlédne k tomu, po kterém manželovi lze opuštění spravedlivě požadovat (pokud však Váš rozvod zapříčinil Vás manžel, bude to spíše on) a komu bylo svěřeno dítě do péče. Pokud však právo k bytu nebo domu má jenom jeden z Vás (např. vlastnické, nájemní apod.) a nedohodnete se jinak, bude se muset vystěhovat vždy ten druhý.

Pokud zároveň nejste schopna se sama živit, přičemž tato neschopnost má svůj původ v manželství (např. nebylo možné, abyste oba chodili na plný úvazek do práce, jelikož neměl kdo zajistit hlídání syna, pročež jste měla jen omezený příjem nebo neměla příjem vůbec žádný), můžete požadovat po manželovi výživné. Pokud bude syn svěřen do Vaší péče, určí soud výživné i pro Vašeho syna.


Dokumenty ke stažení


Nenašli jste odpověď na vaši otázku?
Neváhejte nás kontaktovat!





    Nabízíme nezávazné konzultace i poradenství.

    Ulrichovo nám. 735/8,
    500 02 Hradec Králové

    Rozvodové právo
    Rodinné právo